Rozmnażanie bojowników

Rozmnażanie bojowników


Widzisz wersję archiwalną tematu "Rozmnażanie bojowników" z forum forum.oczkowodne.net/
iwosek
2007-11-18, 20:37
Przewaliłem pół internetu, przeoglądałem xxGB zdjeć, wysłuchałem opowiadań akwarystów i zdecydowałem sie na próbe rozmnożenia bojowników.

Jako, że jest to pierwsza próba rozmnożenia przeze mnie labiryntowców - wybaczcie błedy, nie skrytykujcie tak zeby mi sie odechciało, poradzcie.

Tak więc:

Pierwszą rzeczą jaka była mi potrzebna było akwarium - te o litrazu - 20 nadało mi się najbardziej - zapłaciłem 16zł.

Drugim elementem było podłoże - tutaj czytając strony internetowe znalazlem dwie szkoły - jedna, że podłoze ma być druga że nie, - ja sie zdecydowałem, że podłoze bedzie - kamyk polny o srednicy 3-4cm.

Trzecia rzecz - roslinki - i tutaj zaczel sie schody - nie ma w zoologu zupelnie nic
W akwa - rosna dwie malutkie galazki moczarki

Czwarta - Ozdoby - postawilem lupine kokosa.

Piąta oświetlenie = 10W swietlowka

Nie wymieniłem grzałki i filtra - tu jest problem - fliterka nie ma bo nie dotarl, a w zoologu bida grzałaka - tez nie ma ale temperatura w akwa przez 24 godziny 27* - sprawdzane przez tydzien - sprawdzalem temperature przez 7 dni co 6 godzin, wachania około 1-1,5 *

No i ostatni problem - pokrywa - przerzucilem cala piwnice i nie znalazłem - szyby tez nigdzie nie mialem - wykonałem straszną prowizorke = badziew nie z tej ziemi - ale zadanie zdaje.

No to na koniec zabiegi wykonane w akwarium - wykonałem prowizoryczną przedziałke akwarium, w jednej bojownik w drugiej 2 bojownice,

Bojownik w akwarium siedzial od ponad 2 tygodni - od 2-3 dni buduje gniazdo, - zajmuje jedna czesc akwa.

Bojownice do akwarium doszły dzisiaj, zajmuja druga czesc akwa - w ilosci 2.

Bojownik - cały czas stroszy płetwy, bojownice - jedna pasy pion druga poziom,

Ta z pionowymi jakims cudem przedostala sie do bojownika - ten zaczal ja ganiac - po paru minutach bojownica nie miala sily i plywala przy dnie chowala sie miedzy kamieniami,
Obecnie znowu oddzielona - ale pasy pozostały, druga zaczela wlasnie stroszyc płetwy do bojownika jednak pasy pozostaja poziome.

Foty beda za 20-25 minut - musze naładować baterie.

Przepraszam za opis - ale pisze pod wpływem chwili

jackon
2007-11-18, 21:11
bojowniki rozmnaza sie z zegarkiem w reku
podstawa to dobre zywienie przed tarlem
potem podnosimy temperature wody (wczesniej mozna troche wody podmienic)
obnizamy poziom wody
nie stosowalem zadnego podloza
tylko polowke donniczki,zeby samica miala schronienie przed tarlem
i tarlo murowane
wychowanie wylegu to juz zupelnie inna sprawa, tez mozna zastosowac kilka trickow
AurorA
2007-11-18, 21:20
Bojowniki rozmnożyć bardzo łatwo, ale później podrastające rybki trzeba trzymać każdą osobno bo samce sobie niszczą płetwy - wystarcza małe szklaneczki - bojownik nie musi mieć miejsca - ważna jest tylko temperatura powyżej 25 stopni, a do tarła nawet około 30 stopni.
Ja kiedyś skleiłem specjalne akwa całe podzielone przegródkami co 5 cm - każdy samiec był osobno - jak widzą się przez szybę pięknie stroszą płetwy.
podłoże moim zdaniem jest zbędne ale rośliny pływające są konieczne - najlepiej wgłębka lub paprotnica rutewkowa.
iwosek
2007-11-18, 21:29
O wychodowanie narybku narazie się nie martwie - narazie trzeba je doprowadzić do tarła.
Czyli co połaczyć te ryby, tylko w atkim wypadku nie wiem ktora bojownice zostawić,

Wody zaraz odleje, z temperatura jest problem bo za grzałke słuzy kaloryfer - i nie wiem w jakiej odleglosci musialoby stac akwa,

Wiem, że to duża prowizorka, ale zdaje egzamin

Kaef
2007-11-18, 22:19
Samica z pasami pionowymi jest gotowa do tarła. Ja bojowniki rozmnażałem w 10 L akwarium ze żwirem. Poleca się niby bez żwiru żeby samcowi było łatwiej zbierać ikrę i młode. Akwarium było bez filtra i bez grzałki. Na powierzchni pływało trochę wgłębki, a na dnie do kokosa przyczepiony był mech jawajski. Młode karmiłem zmielonym na pył pokarmem suchym a gdy były na tyle duże żeby dać sobie rade, larwami solowca. Potem rozwielitki, stopniowo wodzeń i ochotka.
Powodzenia
Hubert
2007-11-19, 16:27
Ja wykarmiałem narybek na wrotkach oraz zawiesinie z ugotowanego na twardo żółtka jaja kurzego i drożdży. Po kilku dniach można skarmiać najdrobniejszymi larwami solowca, a po 10-12 dniach także węgorkami „mikro”. Dobrej jakości pokarmy sztuczne dla narybku ryb jajorodnych (prestartery typu JBL Fluid, NobilFluid, Liquifry) są także godne polecenia, ale moim zdaniem, jedynie jako uzupełnienie diety. Innym pokarmem, moim zdaniem, awaryjnym jest tzw. przecier. W celu jego przygotowania mieszamy ze sobą zmiażdżone pomiędzy szklanymi płytkami rureczniki, larwy ochotek i doniczkowce. Całość przeciskamy następnie przez płócienną szmatkę, a uzyskaną masę przenosimy do niewielkiego naczynia (np. szklanki lub ćwiartkowego słoika). Zalewamy wodą i intensywnie mieszając dodajemy (do chwili aż wytworzy się drobniutka, mglista zawiesina) szczyptę suchego, markowego pokarmu dla narybku ryb jajorodnych (można także dodać kilka kropli renomowanego fluidu) oraz niewielką ilość ugotowanego na twardo i rozgniecionego żółtka jaja kurzego. Odczekujemy kilka minut aż większe cząstki karmy opadną na dno i za pomocą strzykawki lub pipety pobieramy zawiesinę uważając, aby nie zassać większych cząstek (pobieramy ją tylko z przypowierzchniowej warstwy).
Do końca drugiego tygodnia życia młode nie mają jeszcze wykształconego labiryntu i oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie. Dlatego też ważne przy ich wychowie jest stałe, delikatne napowietrzanie.
iwosek
2007-11-19, 23:43
No i nie wiem co sie stało bojownik zburzył gniazdo,
Poziom wody 12cm, temp 29-30*
wszystko jak sie patrzy,
tylko samice caly czas schowane, ale pasy pion,
bojownik dalej gania i stroszy pletwy na skrzelach,

ale dlaczego zburzyl gniazdo
Hubert
2007-11-20, 12:57
ale dlaczego zburzyl gniazdoBardzo często się to zdarza! W wyniku wieloletniej hodowli w niewoli bojowniki (podobnie jak np. skalary) stopniowo zatracają instynkt opieki nad ikrą i narybkiem. O dobrego samca, który zajmowałby się ikrą nie jest trudno, ale taki, który by opiekował się narybkiem to już rzadkość. Dlatego też najlepiej zaraz po tarle odławiać i samca i samicę.
AurorA
2007-11-20, 13:08
zajmowałby się ikrą nie jest trudno, ale taki, który by opiekował się narybkiem to już rzadkość. Dlatego też najlepiej zaraz po tarle odławiać i samca i samicę.Zgadza się, miałem niegdyś samca gurami który się starał opiekować, ale gdy łapał do pyska rozpływające się młode i przenosił do gniazda to większość młodych wychodziła z tego bez życia lub mocno poturbowana. Młody narybek da sobie świetnie rade bez opieki rodzica.
Pawlak
2007-11-20, 15:02
a czy podobnie jest z prętnikami karłowatymi?
Hubert
2007-11-20, 15:18
a czy podobnie jest z prętnikami karłowatymi?Tak, zarówno z prętnikami, gurami, skrzeczykami czy wielkopłetwami (u nich samce są najbardziej troskliwe) jest podobnie.
kuba123
2007-11-20, 19:44
U mnie bojowniki sie wytarły, ale ikry nie widziałem. A samiec zniszczył gniazdo. Bojowniki próbowałem rozmnazac jakies 6 razy i juz nie mam zamiaru próbować.
Kaef
2007-11-20, 22:32
Jak nie widziałeś ikry, to na jakiej podstawie sądzisz, że się wytarły??
iwosek
2007-11-20, 22:43
No i stało sie )
Przez noc bojownik odbudował gniazdo
Po poludniu przy tym gniezdzie znalazly sie male kuleczki - bojownik ich pilnuje jak tylko moze.
I teraz pytanko - zabrac juz bojownice czy zostawic ??
Kaef
2007-11-20, 23:03
Gratuluje Samice zabierz bo samiec ją załatwi Tylko zrób to delikatnie aby nie uszkodzić gniazda.
JAREK G
2007-11-20, 23:06
Mateusz daj fotki , jestem bardzo ciekawy jak to wygląda
iwosek
2007-11-20, 23:19
wyglada to mniej wiecej tak
foty do bani jakos nie mam dzisiaj weny tworczej
Pawlak
2007-11-21, 12:59
ładne gniazdko myślałem że mniejsze budują a masz tam jakieś roślinki?
Hubert
2007-11-21, 14:57
I teraz pytanko - zabrac juz bojownice czy zostawic ??Radze odłowić obydwa tarlaki.
kuba123
2007-11-21, 16:08
Jak nie widziałeś ikry, to na jakiej podstawie sądzisz, że się wytarły??Widziałem tarło Nawet nakręciłem je na komórce
Kaef
2007-11-21, 17:40
Hubert ja zostawiłem swojego samca przez 2 tygodnie z młodymi, w niczym nie szkodził, więc to chyba będzie kwestia gustu Kuba jak odbywały tarło to musiałeś widzieć ikrę. Jest cięższa od wody i opada na dno. Samiec ją wyłapuje z toni lub z dna i umieszcza w gnieździe.
kuba123
2007-11-21, 19:09
Właśnie problem w tym, że samiec nie wycisnąl z samicy ikry. Wprawdzie widziałem jedno ziarno ikry, ale to tylko wyjątek. samicy widocznie coś dolegało. A para tych bojowników wytarła sie wiele razy ja widziałem jednak około 10 razy jak sie tarły.
iwosek
2007-11-22, 13:25
Udało sie
Pływają malutkie potworki
Samiec dalej w akwa-opiekuje sie potomstwem,
Teraz kwestia karmienia-to zoltko bedzie dobre
Hubert
2007-11-22, 13:33
o zoltko bedzie dobreZ żółtkiem trzeba bardzo ostrożnie! Jeśli podasz za dużo, to po godzinie nie będzie śladu po narybku - wszystko padnie. Na razie masz larwy - musisz poczekać, aż wchłoną im się pęcherzyki żółtkowe - dopiero gdy narybek zacznie swobodnie pływać przystępujemy do jego karmienia.
Kaef
2007-11-22, 15:02
Pierwszym pokarmem są też pierwotniaki, mnożą się one ze śliny którą samiec lepi gniazdo. Przy następnej próbie rozmnożenia zrób sobie hodowle pierwotniaków w słoiku. Wrzuć do niego wysuszoną trawę albo skórkę banana i postaw w ciepłym miejscu. Może trochę śmierdzieć
jackon
2007-11-23, 05:10
dla wykarmienia narybku proponuje znane u hodowcow rozwiazanie
akwarium cale zaslaniamy czarnym materialem, tylko w miejscu podawania pokarmu zostawiamy pod oswietleniem maly otwor
pozwoli to na skupienie sie wylegu i podawanych pierwotniakow w jednym miejscu
szczegolnie jak stosuje sie karmienie pierwotniakami hodowanymi w sloiku i podawanie ichi bawelniana nitka do akwarium
iwosek
2007-11-24, 19:35
Doba nr. 2 na oko jest ich około 100 sztuk można zaobserwować charakterystyczne plywanie i nieruchome odpoczyniki - dzisiaj dostały cus takiego:

Polecili mi to w zoologu dostały tylko troszke - bo postanowiłem zapytać czy bedzie dobre
A to maluchy w 48 godzinie od wyklucia sie
Pawlak
2007-11-24, 19:40
ładniuchne
jackon
2007-11-24, 19:41
moze byc, ale lepiej skupic narybek przy podawaniu pokarmu w taki sposob jak opisalem wczesniej
latwiej tez oczyscic akwarium z nadmiaru niezjedzonego pokarmu
iwosek
2007-11-24, 19:48
dla wykarmienia narybku proponuje znane u hodowcow rozwiazanie
akwarium cale zaslaniamy czarnym materialem, tylko w miejscu podawania pokarmu zostawiamy pod oswietleniem maly otwor
pozwoli to na skupienie sie wylegu i podawanych pierwotniakow w jednym miejscu


jezeli chodzi o ten sposob wyzej, to bedzie malutki problem, gdyż switlowka zamontowana jest nie na gorze, a z tyłu - ta pokrywaa to jak pisałem samorobka - do tego łamana przez chałture - efekt z połaczenia plyty pilsniowej z kartonem karbowanym, tasma pakownicza oraz swietlowka garazowa - ale zdaje egzamin,
no, ale pokombinuje cos z tym zaslonieciem,
acha i jeszcze jedno pytanko - slyszałem ze dobrze jest przez pierwsze tygodnie oswietlac przez 24 godziny prawda czy mit
Pawlak
2007-11-24, 20:00
prawda czy mit? zapytaj pogromców mitów a kiedy będą spać? raczej mit obalony
iwosek
2007-11-24, 20:02
w tym wypadku chodziłoby o ot aby maluchy mogły zerować przez cała dobe - wiec mit nie koniecznie obalony
Pawlak
2007-11-24, 20:04
poczekajmy na wypowiedź specjalistów mit prawdo podobny
Hubert
2007-11-24, 20:27
czy bedzie dobreBadziewie dobre dla gupików, ale możesz spróbować. Pamiętaj, karm tylko odrobiną (czubek noża), 3 razy dziennie. Trzeba uruchomić napowietrzacz, ale musi "chodzić" bardzo wolniutko, bąbelek za bąbelkiem, aby ryby sie nie męczyły stawiając opór wirującej wodzie. Dobrze jest tez robić co 2 dni podmiany wody (10-15%) połączone z czyszczeniem dna z resztek. Światło najlepiej dać od 6-7 do 22-23, ustawiając odpowiednio wyłącznik czasowy - im dłuższy dzień, tym narybek dłużej żeruje i szybciej rośnie.
iwosek
2007-11-25, 18:08
Badziewie dobre dla gupików, ale możesz spróbować


Może i badziewie ale niestety nic innego w zoologu nie moga mi zaproponowac
Kaef
2007-11-25, 18:11
Zakrywaniem się nie przejmuj, zastanów się lepiej czy poradzisz sobie z tyloma osobnymi słoikami
iwosek
2007-11-25, 18:19
Zakrywaniem się nie przejmuj, zastanów się lepiej czy poradzisz sobie z tyloma osobnymi słoikami


Juz mam zamowienia na maluchy no i polki tez mam spore + umowa z zoologiem
No, ale trzeba brać pod uwage to, ze przezyc moze tylko kilka, a byc moze i zadna sztuka
Kaef
2007-11-25, 18:41
Zamówienia na dorosłe sztuki Płeć rozróżnisz dopiero jak będą podrośnięte.
iwosek
2007-11-25, 18:43
Zamówienia na dorosłe sztuki Płeć rozróżnisz dopiero jak będą podrośnięte


Wiem - jak bede miał czas to zaprezentuje wam swoj magazyn ze sloikami - gorzej bedzie tylko z wymianami wody w sloikach - ale to jak narazie sprawa druga rzedna
Kaef
2007-11-25, 19:03
Hehe, to fakt, z wodą będzie zabawa
iwosek
2007-12-08, 22:39
Hmm - tydzien 4 - doba 27 - boje nie mam porównania ale rosna
to co fotki:

Hubert
2007-12-09, 08:07
Gratulacje! Zdrowy narybek widać po okrągławych, wypełnionych pokarmem brzuszkach. Co najchętniej Ci jedzą?
iwosek
2007-12-09, 12:35
No i tu Was zadziwie - najchętniej wpylają ten mikrovit - dostają codziennie - i widać, ze im smakuje, ponadto mają zepsuty lisc zabiency - gdzies wyczytalem ze też w takim czymś gustują,
Hubert
2007-12-09, 12:42
ponadto mają zepsuty lisc zabiency - gdzies wyczytalem ze też w takim czymś gustują,Raczej w pierwotniakach, które namnożyły się na rozkładającym się liściu.
iwosek
2007-12-09, 13:14
Raczej w pierwotniakach, które namnożyły się na rozkładającym się liściu


O własnie o to mi chodziło
iwosek
2007-12-21, 22:17
prawie 6ty tydzień - i mamy już władców akwarium - 4-5 sztuk wyraznie wiekszych niż inne, szybszy, bardziej 'wypasionych' - niestety za szybkie aby zrobić fote - powoli myśle nad innym pokarmem (sztucznym) - mozna już platki
Kaef
2007-12-21, 22:50
Zrób fotke, nawet niewyraźną. Wydaje mi się że na płatki jeszcze za wcześnie. Najlepiej artemia, a jak są już odpowiednio duże to rozwielitki albo cyklopy
iwosek
2007-12-21, 22:55
Zrób fotke, nawet niewyraźną


No nijak nie da rady - dwie godziny dzisiaj przesiedziałem - i nie wyszlo nic - baterie padniete - poczekam do jutra
AurorA
2007-12-22, 00:28
Karm granulatem o rozmiarze mini, płatki dla bojowników jakoś nie do końca mi się widzą.
iwosek
2007-12-24, 14:25


Ten to z tych mniejszych - tych dużych za chiny ludowe nie moge uchwycić
Zawiecha
2008-01-02, 19:49
Zazdroszczę, że niektórym się udaje
Mój Betonek bardzo chciał miec potomstwo, ale zadna z samic nie pofatygowala sie zlozyc ikry. W koncu jednak tarło nastąpiło. Spodziewałam się, że maleństwa 'wykluja' sie w noc sylwestrową, ale do dziś ich nie zaobserwowałam. Samiczki wyłowiłam zaraz po tarle a samca trzy dni później. Nie wiem co sie stało
Kaef
2008-01-02, 20:08
Jak dla mnie to niepotrzebnie odłowiłaś samca. Spróbuj ponownie i zostaw go w akwarium. Życzę powodzenia
iwosek
2008-01-02, 20:14
Jak dla mnie to niepotrzebnie odłowiłaś samcaA ja wlasnei sie z tym nie zgodze. Sam zabralem samca w 2 dni po tarle - na sile chcial wkladac mlode do gniazda, ale te mlode z jego pyska wychodzily w stanie nie dajajacym sie do uzycia.

Jaki blad - moze glupie, ale czy nie zburzylas gniazda Moze byc tez problem ze zbyt niska temperatura czy paroma jeszcze innymi rzeczami.
Kaef
2008-01-02, 21:36
Ja samca nigdy nie odławiałem. Opiekował się normalnie i gniazdem i młodymi.
Zawiecha
2008-01-03, 00:16
dzięki za sugestie
O gniazdo dbałam i nie zahaczyłam o nie na 100% gdy odławiałam rybki. Problemem natomiast może by temperatura 26-27 stopni (o ile sie nie mylę powinno byc 28-30). Obawiam sie tez ze nawet jeśli młode zdecydują jednak wyjść na świat to długo nie przeżyją ponieważ do tarła doszło w akwarium-kuli w związku z czym nie mam jak dotleniać wody
Może macie jakieś pomysły?
Jeśli lada chwila pojawią mi się malutkie to będę spanikowana, nie wiedząc co robic

A tutaj mój Betonek i jego ukochana Cola w trakcie tarła:
http://youtube.com/watch?v=zGMH7pWYRdc
Kaef
2008-01-03, 00:33
Temperatura chyba nie miała wpływu. Bardziej ma wpływ na czas rozwoju zarodków. Ostatnie tarło u mnie odbyło się w temp ok 24-25 stopni. Młode wyrosły duże i silne. Bądź cierpliwa i dobrej myśli Jak chcesz odchować małe, to zainwestuj w większe akwarium i po wylęgnięciu delikatnie je tam przelej. Tylko może być problem z za świeżą wodą.
Zawiecha
2008-01-03, 12:50
Az sie boje przyznac, ale to jest wlasnie staly adres zamieszkania moich trzech rybek. Kąt ciasny, ale własny, jak to sie mowi.
Co do żwirku przyznaje racje. Ale do wyboru mialam ten albo czerwony. Planuje sie gdzies wybrac jak stopnieje snieg i nazbierac takich kamyczkow z rzeki o delikatnych, obłych kształtach.

Piana znika coraz bardziej - dziś został już tylko śladowe ilości
AurorA
2008-01-03, 14:57
Piana znika coraz bardziej - dziś został już tylko śladowe ilościprzyjrzyj się dokładnie czy nie widać ikry, jest bardziej żółtawa, a w zasadzie to juz powinno być widać poruszające sie w środku larwy

fajny filmik taka kula dla bojownika to wystarczające lokum, ale przy rozmnażaniu trzeba coś więcej
Kaef
2008-01-03, 16:54
Pozdrów kuzynkę zafunduj jakąś książkę i odeślij na jakieś forum
Zawiecha
2008-01-04, 20:20
Przyglądam się i przyglądam... Dziś już nawet nabrałam odrobinę nadziei, ale czar prysł, gdy skojarzyłam poruszające się drobinki (długie na mm. i szerokie jak włos) z działaniem grzałki. Przykra zależność była taka, że ciepła od grzałki woda unosiła sie do góry a wraz z nią drobinki - które wcale nie były żywymi bojowniczątkami, tylko jakimiś zawiesinami z wody
Kaef
2008-01-04, 21:12
Jeżeli bardzo chcesz je rozmnożyć to zafunduj im większe akwarium, urządź je odpowiednio a na pewno odchowasz całą masę młodych Takie rozwiązanie będzie najlepsze.
tigerhellmaker
2008-01-05, 01:11
Przyglądam się i przyglądam... Dziś już nawet nabrałam odrobinę nadzieCześć część dyskusji została wydzielona i przeniesiona do wątku
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2095
Możesz odpowiedzieć w nim na pytanie które Ci postawiłem .
Zawiecha
2008-01-06, 19:53
Spróbuję jeszcze raz. Wylałam dziś tą wodę z kuli, wypłukałam wszystko, 'urządziłam' na nowo i za kilka dni znów wpuszczę tam bojowniki.
Zastanawiam się czy nie robię im tylko 'nadziei' - będą starały się rozmnożyć, nie wiedząc ze szansa na powodzenie tego procesu jest znikoma. Nie chce męczyć moich rybek... ale może jakimś cudem się uda?
Jeśli nie, trzeba będzie podjąc drastyczne kroki i zorganizować im 'nowy świat'.
Kaef
2008-01-06, 20:24
Uważam że nie powinnaś sobie robić nawet nadziei. W kuli nic z tego nie będzie prócz tarła. Nawet jeżeli wylęgną się młode nie przeżyją w kuli.
iwosek
2008-01-06, 20:44
Uważam że nie powinnaś sobie robić nawet nadziei. W kuli nic z tego nie będzie prócz tarła. Nawet jeżeli wylęgną się młode nie przeżyją w kuli.Tu sie niezgodze. Czytajac strone zetebe.cos tam wszedlem w link do strony anglo jezycznej chyba z USA i tam odziwo w wieeeeelkim pomieszczeniu z akwariami wiele tych akwari to wlasnie kule, w ktorych tarly sie bojki
Kaef
2008-01-06, 21:18
Tarły. Potem ikra była na pewno przenoszona.
iwosek
2008-01-06, 21:29
Tarły. Potem ikra była na pewno przenoszona.Nie sądze niestety moje umiejetnosci lingwistyczne nie sa w stanie dojsc do wszystkiego co tam pisze, ale z tego co wyczytalem to raczej w kulach normalnie chodowaly sie bojki
iwosek
2008-01-06, 21:30
Tarły. Potem ikra była na pewno przenoszona.Nie sądze niestety moje umiejetnosci lingwistyczne nie sa w stanie dojsc do wszystkiego co tam pisze, ale z tego co wyczytalem to raczej w kulach normalnie chodowaly sie bojki
Kaef
2008-01-06, 21:57
Nie masz szans odchowanie 100 albo i więcej bojowników w kuli, no chyba że 60 L.
iwosek
2008-01-06, 22:03
Nie masz szans odchowanie 100 albo i więcej bojowników w kuli, no chyba że 60 L.Pojemność (ltr) Wymiary (cm) Ilość narybku Czas hodowli Karmienie Wymiana wody
14 (~3,5 gal) 30 x 20 x 23 do 50 1,5 mies. łatwe 50%/1dzień
17 (~4,5 gal) 30 x 25 x 23 do 80 1,5 mies. łatwe 30%/1dzień
20 (~5gal) 35 x 25 x 23 do 100 1,5 mies. łatwe/OPW8 50%/2dni
28 (~7,5 gal) 40 x 30 x 23 do 150 1,5 mies. trudne/OPW7 30%/2dni
39 (10 gal) 45 x 35 x 25 do 200 2 mies. b.trudne/OPW5-6 25%/2dni

W przypadku takich malenstw do odchodowania do wielkosci pozwalajacej na przeneisienie taka kula spokojnie wystarczy. Przynajmniej z wygladu bo chyba nieznamy litarazu xD
Kaef
2008-01-06, 22:13
heheh, ale po kiego grzyba utrudniać sobie życie i rybą??
tigerhellmaker
2008-01-06, 22:38

Jeśli nie, trzeba będzie podjąc drastyczne kroki i zorganizować im 'nowy świat'.To nie będą drastyczne kroki bo polepsza życie rybek.

Kule można potem wykorzystać jako tarliskowe bo chyba nie masz innego zbiornika?
Tak przynajmniej wnioskuję.

W akwarium tarliskowym należy umieścić kryjówki dla samicy gdyż w czasie tańca godowego jest goniona po zbiorniku i wręcz wyrzucana z akwarium przez samca dlatego należy go szczelnie przykryć.Znosi ona ok. 100 - 500 jaj. Po tarle należy ją odłowić, gdyż może być ona nawet zabita przez samca opiekującego się ikrą.Jako główne akwa polecałbym kupić 50 l dla haremiku 1+3 , cena takiego akwa w okolicach 50 zł

Pokrywa musi być bo labiryntówki mogą się przeziębić . Ale te dostępne w sklepach są dosyć drogi i dość marne jeśli chodzi o oświetlenie . Najlepiej żeby ktoś zrobił pokrywę .
Z elektryką nie powinno być problemów wystarczy zastosować żarówkę energooszczędną ok 30 W .
http://zarowki.bazarek.pl...ooszczedne.html kosz do 10zł bez oprawki (gniazdo w które się wkręca żarówkę)

Grzałkę i filtr masz ale jakie ? Podaj typ i moc .

Zanim coś kupisz w akwarystycznym sprawdź tego cenę na necie bo można nieźle przepłacić (moje 100zł )
iwosek
2008-01-07, 13:48
Jako główne akwa polecałbym kupić 50 l dla haremiku 1+3 , cena takiego akwa w okolicach 50 złSzczerze to w takim, uwazam ze spokojnie wiekszy haremik trzymac.
iwosek
2008-01-19, 22:23
kilka fotek - już łapią kolorki, głównie niebeskie i czerwone
Przpraszam za zdjęcia, ale mam tak brudne szyby, że aparat nie hcce złapać ostrości
Kaef
2008-01-19, 22:28
Ładnie rosną, czym je karmisz??
Ja wczoraj oddałem do zoo ostatnie które mi zostały bo nie miałem komu już wciskać
5 samców i 2 samiczki
iwosek
2008-01-19, 22:30
Ładnie rosną, czym je karmisz??Dalej jadą na tym proszku no i od czasu do czasu wrzucam im cośik z roślin takich juz podgnitych, do tego glony na szybach
Kaef
2008-01-19, 22:45
Możesz podawać im naupliusy solowca, będą sobie wtedy polowały.
iwosek
2008-09-14, 12:55
Minęło 10 miesiecy z odchodowanych 15 sztuk zostala mi jedna bojownica - reszta sie rozeszlła a te niewymiarowe zostaly poddane naturalnej selekcji. Jedna moja bojowniczka do pozostała u mnie i mam nadzieje ze posluzy do kolejnego powiekszenia populacji, ktore planuje podobnie - na listopad tego roku.
niestety nie ma ani ojca ani matki ktora brala udzial w tarle.
Tak po 10 miesiącach wygląda bojownica ma okolo 4 cm i piekny czaerowny kolor ( na fotach nie widac dokaldnie) co ciekawe tarlaki byly niebieskie a dzieci we wszystkich kolorach teczy.
mateusz1990
2009-03-10, 21:43
mam pytanie czy można trzymać bojowniki w jednym akwarium samca i samice
AurorA
2009-03-10, 22:54
Jasne, najlepiej jak samic jest około 3 szt.
kędziorro
2009-03-14, 11:36
jeżeli hodujesz bojowniki na suchym pokarmie to nie licz na duża ilość narybku na początku hodowałem bojowniki na suchym pokarmie ale został mi tylko jeden malutki i schorowany samczyk który zdechł teraz moje bojoeniki wychodowałem na naupliusah artremii i węgorkach mikro ze względu że są już duże karmie je wodzieniem mrożoną ochotką i artremią oraz suchą dafnią i innymi pokarmami są pięknie wybarwione w wieku ok 5 miesięcy
mateusz1990
2009-03-15, 14:19
Witam wszystkich

Mój bojownik zrobił gniazdo piankowe ale coś nie jest tak z samicą bo chowa się za grzałką nie da się skusić samcowi!!!! to jest moje pierwsze tarło bojownika
kędziorro
2009-03-17, 16:45
a widać że ma ikrę , jeżeli nie to nie dawaj ich jeszcze do akwa tarliskowego przygotuj je do tarła dając żywy pokarm (wzmacnia płodność ) wpostaci ochotki wodzienia potem daj parke do osobnego akwa najlepiej bez podłoża z warunków higienicznych chociaż ja rozmnażałem w akwa z , wody niewiele powinno być w nim i winna ona być ciepła ok 28-30 , omieść w nim tez kępę roślinności pływającej jako shronienie dla samiczki którą po tarle musisz koniecznie odłowić życzę powodzenia
mateusz1990
2009-04-18, 06:46
mój samiec atakuje samice co mam zrobić żeby tak nie było
Hubert
2009-04-18, 07:28
mój samiec atakuje samice co mam zrobić żeby tak nie byłoJeżeli dzieje się to przed złożeniem ikry, znaczy to, że samica nie jest gotowa do tarła. Jeśli po złożeniu ikry, to jest to normalne zjawisko (8 na 10 samców tak robi) i samicę należy odłowić.
mateusz1990
2009-04-18, 13:12
no ale samiec nawet nie zbudował gniazda a atakuje samice
Kaef
2009-04-18, 14:04
W jakim litrażu je trzymasz??
mateusz1990
2009-04-18, 14:25
osobnym akwarium 20l+ filtr gąbkowy i grzałka temperatura ok 30 stopni
Kaef
2009-04-18, 15:06
Może samiczka jeszcze nie jest dojrzała??
mateusz1990
2009-04-19, 10:21
doszło do tarła nie liczę na rewelacje bo to pierwsze tarło ryb a jedno pytanko mam mogę karmić drobno rozdrobnionym żółtkiem jak się wyklują z ikry
mateusz1990
2009-04-21, 13:16
bojowniki się już wykluły kiedy zacząć karmić ??
Cztery Kawałki
Naze- brak tytułu
Valladolid - Barcelona
Maq- Koniec wakacji (feat. Bartek)
Rozmowa Agi z siostrą
bity bity bity
Zurych, stolica śmierci
  • chce;otworzyc;biuro;nieruchomosci
  • panele nokia n70
  • kod seryjny do world of warcraft
  • wykroje lambrekin
  • kolonie 2006 nad morzem
  • Spis tematów z grup dyskusyjnych / Start